POF REBEL PSTL 22LR 7" 10RD
product code:POF 01837
UPC:847313018373
Brand:Patriot Ordnance Factory
View more from Patriot Ordnance Factory
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The Patriot Ordnance Factory Rebel .22 Pistol is guaranteed to put a smile on the face of anyone who shoots it. By combining the best features of two of the top selling firearms the 10/22 and the AR-15 POF has created a fun pistol with exceptional capabilities. First the Rebel uses the ubiquitous 10/22 magazine. Second the Rebel has the primary controls laid out just like an AR-15. In fact the Rebel uses a standard AR-15 trigger/fire control group and safety so upgrades with aftermarket AR accessories is a breeze. The aluminum upper and monolithic M-LOK rail with a full length Picatinny rail provide a rock-solid foundation for whatever optic you want to mount on the pistol. For ease of carry a Quick Detach end cap accepts QD sling mounts or can be removed to mount a receiver extension tube and arm brace. A lightweight injection molded polymer lower helps reduce weight without sacrificing strength or durability. Put a smile on your face by putting a POF Rebel in your safe!
| Type | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length | 8" |
| Capacity | |
| Safety | Manual Thumb |
| Grips | Black MFT |
| Sights | Optic Ready |
| Weight | 3.30 lbs |
| Metal Finish | |
| Stock Material | |
| OAL | 21.25" |
| Stock Finish | Black |
| Stock Type | |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


