POF ROGUE 308 16.5 SS MID LENGTH DI ODG
$2,199.00
product code:POF 01941
UPC:847313019417
Brand:Patriot Ordnance Factory
View more from Patriot Ordnance Factory
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Chambered in .308 Winchester. - 16.5 Premium Barrel- 416R Stainless Steel 1-8 Twist 6R Right Hand Lands & Grooves & 5/8X24 Muzzle Threads. - Mid-Length Gas System with Black Nitride Low Profile Non-adjustable Gas Block. - 11 Aluminum Renegade Rail System with Continuous 12 O-clock Picatinny Rail MLOK Slots and 4 QD Attachment Points. - Micro-B Muzzle Break. - Match Grade Trigger- Featuring a Single Stage Curved Drop In Trigger with a Smooth 4.5 lb. Pull Crisp Break and Short Reset. - Aluminum Billet Forged Upper and Lower Receivers. - Premium Black Nitride KeyLock Bolt Carrier Group with a Roller Cam Pin. - Ambidextrous Safety. - Integrated Oversized Trigger Guard. - Ambidextrous QD Mount Receiver Extension End Plate. - 6 Position Anti-Tilt Buffer Tube. - Ambidextrous Strike Eagle Charging Handle. - MFT Minimalist Stock- 6 Position Adjustable Lightweight at 10 oz Features a QD Sling Attachment Point. - MFT ENGAGE V2 Grip- 15 Degree Angled Grip for Enhanced Ergonomics. - Ships with (1) 20 Round MAGPUL PMAG. - Finish: H-236 OD Green Cerakote.| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 7.62x51mm NATO |
| Barrel Length | 16.50" |
| Capacity | 20+1 |
| Trigger | |
| Safety | Manual Thumb |
| OAL | |
| Weight | 5.90 lbs |
| Stock Description | 6 Position MFT |
| Metal Finish | |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Receiver Material | Aluminum |
| Sights | Optic Ready |
| Barrel Description | Match Grade Stainless Steel |
| Twist | 1:8" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


