Savage Arms 57534 110 Hog Hunter Full Size 350 Legend 4+1 18" Matte Black Threaded Barrel, Carbon Steel Drilled & Tapped Receiver, AccuFit w/Adj Comb & LOP OD Green Synthetic Stock, Right Hand
product code:SAV 57534
UPC:011356575340
Brand:Savage
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The Model 110 Hog Hunter is as tough and versatile as the animals it’s built to hunt. Length-of-pull is easily customized to fit any shooter for comfort and consistency and the user-adjustable AccuTrigger provides a light crisp pull. The rifle is built on Savage’s time-tested 110 platform but with a modern design and improved ergonomics. A rugged synthetic stock holds the 20-inch medium contour carbon steel barrel which features iron sights and is threaded for a suppressor. Its oversize bolt handle allows for fast followup shots and the detachable box magazine never catches on brush in the tangled thickets where hogs love to hide.
Features:
- Adjustable length-of-pull
- User-adjustable AccuTrigger
- New Model 110 design and ergonomics
- Detachable box magazine
- Threaded barrel
- Adjustable iron sights
- Rugged olive drab synthetic stock
- 20-inch medium contour barrel
- Oversize bolt handle
Specifications:
- Action: Bolt
- Barrel Color: Black
- Barrel Finish: Matte
- Barrel Length (in): 18"
- Barrel Material: Carbon Steel
- Caliber: .350 Legend
- Magazine Capacity: 4
- Hand: Right
- Length of Pull (in)/(cm): 13.75 / 33.0
- Magazine: Detachable Box Magazine
- Overall Length (in)/(cm): 40.125 / 101.6
- Rate of Twist (in): 1 in 9
- Receiver Color: Black
- Receiver Finish: Matte
- Receiver Material: Carbon Steel
- Type: Centerfire
- Stock Color: Dark Green
- Stock Finish: Matte
- Stock Material: Synthetic
- Stock Type: Sporter
- Weight (lb)/(kg): 7.3 / 3.31
| Action | Bolt |
| Caliber | 350 Legend |
| Barrel Length | 18" |
| Capacity | 4+1 |
| Trigger | AccuTrigger |
| Safety | |
| OAL | 38.13" |
| Weight | 7.06 lbs |
| Stock Description | Dark Green Fixed AccuFit |
| Metal Finish | Black |
| Twist | 1:16" |
| Barrel Description | #2 Contour |
| Muzzle | Threaded |
| Receiver Material | |
| Sights | Peep; Drilled&Tapped |
| Barrel Length Range | 18.00" to 18.99" |
| Weight Range | 7.00 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Green |
| Metal Finish Group | Black |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


