Savage Arms 96971 B.MAG Sporter Full Size 17 WSM 8+1 22" Matte Black Sporter Barrel, Matte Black Drilled & Tapped Carbon Steel Receiver, Gray Fixed Laminate Stock, Right Hand
$575.36
product code:SAV 96971
UPC:011356969712
Brand:Savage
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Caliber: 17 WSM - Handed: Right - Rate of Twist: 8 - Overall Length: 40.5 - Barrel Length: 22 - Ammo Capacity: 8 - AccuTrigger: Yes - AccuStock: No - Magazine: Detachable rotary - Stock material: Wood Laminate - Barrel material: Carbon Steel - Stock finish: Matte - Barrel finish: Matte - Stock color: Grey - Barrel color: Black| Action | Bolt |
| Caliber | 17 WSM |
| Barrel Length | 22" |
| Capacity | 8+1 |
| Trigger | AccuTrigger |
| Safety | Manual |
| OAL | 40.50" |
| Weight | 9.65 lbs |
| Stock Description | Gray Laminate |
| Metal Finish | Black |
| Twist | 1:8" |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Muzzle | Target Crown |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | None |
| Barrel Length Range | 22.00" to 22.99" |
| Weight Range | 9.00 lbs to 9.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


