Savage Arms 93200 93 FV Full Size 22 WMR 5+1 21" Matte Black Heavy Barrel, Matte Black Drilled & Tapped Carbon Steel Receiver, Matte Black Fixed Synthetic Stock, Right Hand
$324.72
product code:SAV 93200
UPC:062654932007
Brand:Savage
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Combine the extra punch of the 22 WMR cartridge with the precision of the user-adjustable AccuTrigger in the 93 FV. Its 21-inch heavy carbon steel barrel is button rifled for exceptional accuracy and perfectly balanced to the rugged synthetic stock.
Features:
- Adjustable AccuTrigger
- 21-inch heavy carbon steel barrel
- Rugged synthetic stock
- 5-round detachable box magazine
| Action | Bolt |
| Caliber | 22 Winchester Magnum Rimfire (WMR) |
| Barrel Length | 21" |
| Capacity | 5+1 |
| Trigger | AccuTrigger |
| Safety | Manual |
| OAL | 39.75" |
| Weight | 6 lbs |
| Stock Description | Synthetic Black |
| Metal Finish | Blued |
| Twist | 1:16" |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Muzzle | |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | None, Drilled/Tapped |
| Barrel Length Range | 20.00" to 21.99" |
| Weight Range | 6.00 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Synthetic |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


