Savage Arms Mark I GY Rifle 22 LR Single Shot 19 Barrel Hardwood
product code:SAV 60702
UPC:062654607028
Brand:Savage
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Make sure your first shot is the only one you'll need. The single-shot Mark I GY is tailored to the dimensions of smaller-framed shooters and packed with serious features including user-adjustable AccuTrigger technology. The 19-inch satin-blued carbon steel barrel is button-rifled for exceptional accuracy and is paired with a high-luster wooden stock.
Features:
- Reliable accurate single-shot 22 LR
- User-adjustable AccuTrigger
- High-luster wooden stock
- Built to fit the dimensions of smaller-framed shooters
- 19-inch carbon steel barrel
- Open sights
| Action | Bolt |
| Caliber | 22 Short/Long/Long Rifle |
| Barrel Length | 19" |
| Capacity | 1 |
| Trigger | AccuTrigger |
| Safety | Manual |
| OAL | 37" |
| Weight | 5 lbs |
| Stock Description | Hardwood |
| Metal Finish | Blued |
| Twist | 1:16" |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Muzzle | Target Crown |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | Adjustable, Drilled/Tapped |
| Barrel Length Range | 18.00" to 19.99" |
| Weight Range | 5.00 lbs to 5.99 lbs |
| Hand | Right Youth/Compact |
| Stock Finish Group | Wood |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


