TF CATTLEMAN 45LC 5.5 WHITE FLORAL ENGRAV
$816.10
product code:TF 550927
UPC:839665000267
Brand:Taylor
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Taylor's & Co. Model 1873 Cattleman single-action is a classic western six-shot revolver. It is manufactured using the highest quality standards available. The frame is forged which results in better grain structure and strength, making it ideal for competitive shooting. The Floral Engraved Cattleman features a new model forged frame and "white-heat treated" finish. The frame, cylinder, and barrel are laser-engraved in an all floral pattern and hand chased to give depth to the engraving. This 45LC model has a 5.5" barrel, walnut grip, and fixed blade front with rear notch sights.| Type | Revolver |
| Action | Single |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Barrel Length | 5.5" |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Walnut |
| Sights | Fixed Front, Notched Rear |
| Weight | 40 oz |
| Frame Description | Engraved Steel |
| Frame Size | |
| Cylinder Finish | Engraved Steel |
| Barrel Finish | Engraved Steel |
| OAL | 11.1" |
| Includes | |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


