DISSENT MKGS 6.5 BLACK PISTOL 9MM
$1,924.36
product code:CMMG 99A68A2AB
UPC:810103470125
Brand:CMMG
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Specifications:
- Platform MkGs
- Caliber: 9mm Luger
- Operating System: Compact Action-Radial Delayed Blowback
- Barrel Length: 6.5
- Barrel Twist: 1:10
- Barrel Contour: MT
- Barrel Material: 4140CM SBN
- Muzzle Device: CMMG ZEROED Linear Compensator
- Muzzle Thread: 1/2 x 28
- Gas Port Location: N/A
- Gas Block: N/A
- Upper Receiver: DISSENT 9mm 7075 T6 Aluminum
- Lower Receiver: MkGs Forged 7075 T6 Aluminum
- Hand Guard: CMMG 5.5" Proprietary
- Finish: Cerakote
- Charging Handle: Dissent Side Charger - Reversible
- Pistol Grip: CMMG ZEROED Pistol Grip
- Buffer Type: N/A
- Receiver Extension: 1913 Picatinny Rail End Cap
- Stock / Brace: N/A
- Trigger Type: ZEROED Drop-In Single Stage
- Trigger Guard: Integrated
- Safety Selector: CMMG ZEROED 60/90 Degree
- Magazine: (2) Glock 33rd
- Weight: 4.9 lbs
- Length: 15.7"
ength: 20.8"
| Type | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 6.50" |
| Capacity | 33+1 |
| Safety | Ambidextrous |
| Grips | CMMG Zeroed |
| Sights | |
| Weight | 4.90 lbs |
| Metal Finish | |
| Stock Material | |
| OAL | 15.70" |
| Stock Finish | |
| Stock Type | |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


