LSI HOWA 1500 308WIN 24 HB GREY FLAG CHASSIS
$1,558.70
product code:LSI HCRA73107USGMDT
UPC:682146880229
Brand:Howa
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Howa USA 1500, Bolt Action Rifle, 308 Winchester, 24" Heavy Threaded Barrel, Gray, APC Chassis, Right Hand, 10 Rounds, Includes 3 Mags, 2 Grips, and Bipod HCRA73107USGMDT| Action | Bolt |
| Caliber | 308 Win |
| Barrel Length | 24" |
| Capacity | 10+1 |
| Trigger | Two-Stage |
| Safety | Three-Position |
| OAL | 43"- 47.25" |
| Weight | 10.20 lbs |
| Stock Description | 6 Position Luth-AR MBA-4 with Aluminum Chassis |
| Metal Finish | |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Receiver Material | Aluminum |
| Sights | Optic Ready |
| Barrel Description | Heavy Hammer Forged |
| Twist | 1:10" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Weight Range | 10 lbs to 10.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | American Flag |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


