TF TAYLORS RUNNIN IRON STAINLESS STEAL 3.5
$978.95
product code:TF 550818
UPC:839665005323
Brand:Taylor
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The Taylor's & Co. exclusive Runnin' Iron series has proven to be a favorite of mounted and ground shooters alike! Originally it designed for the sport of mounted shooting by mounted shooter Denny Chapman and Wild West Showman Deke Rivers. Offered in stainless steel or blue finish the Runnin' Iron features a low-and-wide hammer spur checkered one-piece walnut grip and a wide trigger. These features make the Runnin' Iron the lightest and most efficient mounted-shooting gun on the market today for shooting sports. The Taylor Tuned Runnin' Iron comes ready to shoot out of the box featuring hand polishing and our custom springs. - Barrel Length: 3.5 - Caliber: .45LC - Capacity: 6 - Weight: 2.40 lbs - Finish: Stainless - Grip/Stock: Checkered Walnut - Sights: Fixed Front Blade Rear Frame Notch - Overall Length: 9.10 - Action Version: Taylor Tuning Available| Type | Revolver |
| Action | Single |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Barrel Length | 3.5" |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Walnut |
| Sights | Fixed Front, Notched Rear |
| Weight | 38.4 oz |
| Frame Description | Stainless Steel |
| Frame Size | |
| Cylinder Finish | Stainless Steel |
| Barrel Finish | Stainless Steel |
| OAL | 9.1" |
| Includes | |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


