POF TOMBSTONE 9MM LEVER 16.5 20RD BLK
product code:POF 01891
UPC:847313018915
Brand:Patriot Ordnance Factory
View more from Patriot Ordnance Factory
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The Tombstone is POF-USA’s take on a lever-action rifle: revolutionizing the original design through radical approaches and enhancements. Tombstone is a modern-lever-action chambered in a pistol caliber initially offered in 9MM. The rifle comes with the same proven 20-round standard magazine or optional 10-round that accompanies the POF-USA Phoenix.
The Tombstone’s compact overall length is just 36” and comes in at an ultra-lightweight 5.75lbs (unloaded weight). The trigger is a proprietary non-adjustable design featuring a smooth pull and crisp break of 3.5lbs. The 16.5” freefloating 4150 steel barrel is complimented by POF’s 10.5” Modular Receiver Rail (M.R.R.) with M-Lok slots at the 3 6 9 and a 2” picatinny rail at the 12 position. The integrated XS Ghost Ring sights allow for quick target acquisition and POF’s removable dual port muzzle break is ideal for fast follow-up shots.
| Action | Lever |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 16.50" |
| Capacity | 20+1 |
| Trigger | |
| Safety | Crossbolt |
| OAL | 36" |
| Weight | 5.75 lbs |
| Stock Description | Fixed Magpul SGA |
| Metal Finish | |
| Muzzle | Ported Muzzle Brake |
| Receiver Material | Aluminum |
| Sights | XS Ghost Ring |
| Barrel Description | Aluminum |
| Twist | XS Ghost Ring |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


