PTR 9CT-CL 9MM 8.86" THRDD 20RD BLK
$1,784.32
product code:PTR604
UPC:897903003456
Brand:PTR
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
PTR 9CT Classic features a plastic classic handguard; accepts original claw mount; black polymer end cap with swivel adapter; paddle style and push button magazine releases; roller-delayed blowback; NFA-registered, full auto sear pack ready; 9-10lb trigger pull; the carrier is nitride treated & tungsten weighted w/full auto bolt carrier. Includes two magazines, single point bungee sling and trigger cable lock.| Type | |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 8.86" |
| Capacity | 20+1 |
| Safety | |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Front Hooded Post/Rear Rotary Drum |
| Weight | 5.05 lbs |
| Metal Finish | |
| Stock Material | |
| OAL | 17.60" |
| Stock Finish | |
| Stock Type | |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


