Mossberg SA-28 Field Shotgun 28 ga 2.75 Chamber 4rd Magazine 26 Barrel Matte Blue
$567.45
product code:MOSS 75803
UPC:884110758033
Brand:Mossberg
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Whether you•re a first-timer or accomplished in the shooting sports you can•t go wrong with Mossberg International sub-gauge autoloaders. Lightweight and quick-swinging these versatile smaller-gauge shotguns provide maneuverability when hunting nimble upland and woodland targets or when busting clays. - Smooth-cycling Gas-Operated System - Interchangeable Chokes - Light Carry Weight Low Recoil - Cross-bolt Safety - Specifications - Gauge: 28 Gauge - Action Type: Semi-Auto - Chamber Size: 2.75 - Usage: Hunting / Sporting - Barrel Type: Vent Rib - Barrel Length: 26 - Barrel Finish: Matte Blue - Choke: Sport Set (5 Total) - Capacity: 4+1 - Length: 44.5 - LOP: 14.25 - LOP Type: Fixed - Sights: Bead - Stock: Synthetic (Black) - Weight: 5.75| Action | Semi-Auto |
| Gauge | 28 Gauge |
| Barrel Length | 26" |
| Capacity | 4+1 |
| Chamber | 2.75" |
| OAL | 44.75" |
| Weight | 6.50 lbs |
| Choke Configuration | Sport-Set |
| Receiver Description | |
| Stock Description | |
| Trigger | |
| Chokes Included | 5 |
| Barrel Description | 26" Vent Rib |
| Sights | Bead Front |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


