Savage Arms 22448 112 Magnum Target Full Size 338 Lapua Mag 1rd 26" Matte Black Heavy Threaded Barrel, Drilled & Tapped w/Picatinny Rail Steel Receiver, Gray Laminate Fixed Wood Stock
product code:SAV 22448
UPC:011356224484
Brand:Savage
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
It's time to bring out the big guns. The Model 112 Magnum Target is built to pull maximum range and precision from the 338 Lapua Magnum cartridge. It features user-adjustable Target AccuTrigger technology and the 26-inch heavy carbon steel barrel is button rifled and perfectly balanced with the gray wood laminate stock. The rifle offers a muzzle brake oversized bolt handle and single-shot Magnum Target Action.
Features:
- User-adjustable Target AccuTrigger
- Magnum Target Action
- 338 Lapua Magum
- 26-inch heavy carbon steel barrel
- Muzzle brake
- Gray laminate stock
| Action | Bolt |
| Caliber | 338 Lapua Magnum |
| Barrel Length | 26" |
| Capacity | 1 |
| Trigger | AccuTrigger |
| Safety | Three Position |
| OAL | 49.8" |
| Weight | 12 lbs |
| Stock Description | Laminate Gray |
| Metal Finish | Black |
| Twist | 1:9" |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Muzzle | |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | None |
| Barrel Length Range | 26.00" to 27.99" |
| Weight Range | 10.00 lbs and Over |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Wood |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


