Winchester SXP Hybrid Hunter Shotgun 12ga 3-1/2 Camber 4rd Capacity 28 Barrel Realtree Max-7 Stock
$424.97
product code:WIN 512432292
UPC:048702024351
Brand:Winchester
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Feature:
- Gauge: 12
- Chamber Length: 3 1/2
- Barrel Length: 28
- Overall Length: 49
- Length of Pull: 14 1/4
- Drop at Comb: 1 3/4
- Drop at Heel: 2
- Weight: 7 lbs 2 oz
- Magazine Capacity: 4 2 3/4 shells
- Rib Width: 1/4
- Barrel Finish: Flat Dark Earth
- Stock Finish: RTM7
- Chokes Included: Full Modified Improved Cylinder
- Receiver Finish: Flat Dark Earth
- Dura Touch Finish: No
- Chamber Finish: Chrome Plated Chamber and Bore
- Front Sight: Fiber Optic
- Choke System: Invector-Plus Flush
- Barrel Material: Steel
- Stock Material: Composite
- Recoil Pad: Inflex 1 Small with Hard Heel Insert
- Checkering: Textured Grip Panels
- Sling Swivel Studs: Matte Blued
- Receiver Material: Aluminum Alloy
- Trigger Finish: Matte Black
- Trigger Guard Finish: Matte Black
- Bolt Slide Finish: Matte Black
- Magazine Type: Tubular
- Trigger Material: Alloy
- Trigger Guard Material: Alloy
- Trigger Guard Engraving: None
- Choke Wrench Included: Flat Wrench
| Action | Pump |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Capacity | 4+1 |
| Chamber | 3.5" |
| OAL | 48.50" |
| Weight | 6.63 lbs |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Receiver Description | |
| Stock Description | |
| Trigger | |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Metal Finish Group |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


