Winchester SXP Hybrid Hunter Realtree Max-7 20 GA Shotgun 5rd Magazine 26 Barrel Camo
product code:WIN 512432691
UPC:048702024382
Brand:Winchester
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
In the marsh and in the field the Winchester SXP is made to take all the punishment you can dish out and go bang every time you squeeze the trigger. A chrome-plated bore and chamber resist corrosion and make cleaning easier. Matte black chrome protection instead of traditional bluing is applied to the bolt and many other parts and offers additional resistance to wear and corrosion. A rigid pair of action bars ensure that the SXP will always cycle smooth and do it fast.
- RECEIVER – Aluminum alloy; Flat Dark Earth (FDE) Permacote finish
- BARREL – Chrome plated chamber and bore; FDE Permacote finish; Ventilated rib
- ACTION – 12 gauge - 3½" and 3" chamber; 20 gauge - 3" chamber; Pump-action
- STOCK – Composite; Realtree Max-7 camouflage finish
- FEATURES – Three Invector-Plus choke tubes (FMIC); TRUGLO fiber-optic sight; Inflex Technology recoil pad; Sling swivel studs
| Action | Pump |
| Gauge | 20 Gauge |
| Barrel Length | 26" |
| Capacity | 5+1 |
| Chamber | 3" |
| OAL | 48.50" |
| Weight | 6.63 lbs |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Receiver Description | |
| Stock Description | |
| Trigger | |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Metal Finish Group |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


