Weatherby Orion Matte Blue Shotgun 20 ga 3 Chamber 2rd Capacity 26 Barrel Walnut
product code:OR1MB2026RGG
UPC:747115447862
Brand:Weatherby
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
With matte-finished metalwork and matching matte Turkish walnut stock the Orion Matte Blue is right at home chasing birds whether that’s chukar in the mountains or quail in the desert. Equipped with automatic ejectors that throw empty hulls clear of the chamber the Orion is notable for its slim action that employs a set of sliding locking bars nestled in above those ejectors that result in less bulk than many similar over/unders. Fitted with 26″ or 28″ barrels in 12 gauge or 26″ in 20 gauge the Orion Matte Blue has a vented top rib fit with a single brass bead and is shipped with a set of interchangeable chokes.
FEATURES:
- Ambidextrous top tang safety
- Low profile receiver
- Automatic ejectors
- Chrome lined bores
- 3” chamber
STOCK:
- “A” grade walnut stock
- Satin Finish
- Prince of Wales grip
- Weighs just 7 pounds in 12 gauge and 6 lbs in 20 gauge
BARREL AND METALWORK:
- Matte ventilated top rib
- Matte Blue Barrel and Receiver
- Brass bead front sight
| Action | Break Open |
| Gauge | 20 Gauge |
| Barrel Length | 26" |
| Capacity | 2rd |
| Chamber | 3" |
| OAL | |
| Weight | 6.20 lbs |
| Choke Configuration | |
| Receiver Description | |
| Stock Description | Fixed w/Prince of Whales Grip |
| Trigger | |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Sights | Brass Bead Front |
| Safety | Ambidextrous Top Tang |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


