FN SCAR 20S NRCH Rifle 6.5 Creedmoor 10rd Magazine 20 Barrel Black
$4,517.37
product code:FN 381005422
UPC:845737013677
Brand:FN
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The legendary FN SCAR 20S is upgraded with Non-Reciprocating Charging Handles. Perfectly calibrated for long-range fire the FN SCAR 20S delivers surgical precision with an enhanced set of controls to enable any shooting position or optic choice. The rugged monolithic upper receiver with full-length MIL-STD-1913 rail provides more space for rail-mounted accessories and a precision buttstock fits any shooter with adjustable length of pull and cheek rest height. The FN SCAR 20S is the benchmark for long-range precision from a gas-driven piston platform delivering a highly accurate and proven design for target shooting and law enforcement applications. - Specs - Caliber: 6.5 Creedmoor or 7.62x51 mm - Operation: Short-stroke gas piston - Mag Capacity: 10 Rd. - Barrel Length: 20 - Overall Length: 41-42.8 - Weight: 11.6 lbs. - Primary Features - New bolt carrier assembly with NRCH enables any shooting position or optic choice reduces felt recoil - Extended monolithic receiver - Short-stroke gas piston - Receiver - Hard-anodized monolithic aluminum - MIL-STD-1913 accessory rails at 3 6 9 and 12 o'clock positions - Barrel - Cold hammer-forged chrome-lined free-floating heavy contour barrel - Trigger - Two-Stage Match trigger (Geissele Super SCAR) - Stock - Precision adjustable for LOP and comb height - Adjustable cheekpiece - Hogue rubber grip with finger grooves - Operating Controls - Dual ambidextrous charging handles remain static under fire user swappable left/right - Ambidextrous safety lever and magazine release - Enlarged trigger guard for easier access when wearing gloves - Composite polymer trigger module - Magazine - Uses FN SCAR 17S magazines - Steel magazine body - Low-friction follower| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Barrel Length | 20" |
| Capacity | 10+1 |
| Trigger | Geissele Super Scar Two-Stage |
| Safety | Ambidextrous |
| OAL | 41"- 42.80" |
| Weight | 11.60 lbs |
| Stock Description | Adjustable |
| Metal Finish | |
| Muzzle | Threaded |
| Receiver Material | Aluminum |
| Sights | Optic Ready |
| Barrel Description | Hammer Forged, Chrome Lined |
| Twist | 1:8" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Weight Range | 11 lbs to 11.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


