ZASTAVA M90 556NATO 18.25" 30RD BLK
$1,517.48
product code:ZR90556FS
UPC:685757098397
Brand:Zastava
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The semi-automatic PAP M90 series sporting rifle was created on the operating principle of the M70 automatic rifle. Chambered in the popular 5.56×45/.223 caliber the PAP M90 is an accurate easy to control rifle platform for shooters of all types. It comes standard with an adjustable gas system to tune the rifle to various extreme environments. Capable of functioning in all environments its lightweight rugged reliable no-nonsense features make the PAP M90 an excellent excellent addition to your hunting and sporting rifle collection. - 5.56 Caliber - Semi-automatic Gas Operated System - 1.5mm Bulged Trunnion Receiver - Cold Hammer Forged Chrome Lined Barrell - 30 Round Polymer Magazine - Bolt Hold Open Notch on Safety Lever - Adjustable Sights - 8.5lb - 39 Overall Length - 18.25 Barrel Length - Magpul Zhukov Stock - Magpul Pistol Grip - Adjustable Gas System - Hogue Handguards| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length | 18.25" |
| Capacity | 30+1 |
| Trigger | |
| Safety | Lever |
| OAL | |
| Weight | |
| Stock Description | Magpul Zhukov Side Folder |
| Metal Finish | |
| Muzzle | AK Slant |
| Receiver Material | |
| Sights | Adjustable Front & Rear |
| Barrel Description | 18.25" Chrome Lined |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Weight Range | |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


