MSBRG 715T 22LR 16.25" 25RD BLK ADJ
$319.11
product code:MOSS 37209
UPC:884110372093
Brand:Mossberg
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Specifications:
- Manufacturers SKU: 37251
- UPC:
- Caliber: 22 LR
- Capacity: 26
- Overall Length: 33
- Barrel Type:
- Barrel Length: 16.25
- Barrel Finish: Blued
- Length of Pull: 10.5-14• (Adjustable)
- Twist: 1:16
- Stock: A2-Style
- Material: Synthetic
- Sights/Optics: Mounted Front / Adjustable Rear
- Weight: 5.5
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length | 16.25" |
| Capacity | 25+1 |
| Trigger | Standard |
| Safety | Lever |
| OAL | 33.00"-36.75" |
| Weight | 5.50 lbs |
| Stock Description | A2 Adjustable |
| Metal Finish | Blued |
| Muzzle | A2 Muzzle Brake |
| Receiver Material | Polymer |
| Sights | Rail Mounted Front & Rear |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Twist | 1:16" |
| Barrel Length Range | 16.00" to 16.99" |
| Weight Range | 5.00 lbs to 5.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


