Pietta PF58STT448 1858 Remington Target Model 44 Cal 6rd 8" Blued Octagonal Steel Barrel, Cylinder & Frame, Walnut Grip, Brass Trigger Guard
$453.13
product code:PF58STT448
UPC:641996730108
Brand:EMF
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The 1858 New Model Army Target features a steel frame octagon barrel walnut grip and blued finish with brass triggerguard. It also has adjustable front and rear sights.
| Action | SAO |
| Caliber | 44 Cal |
| Barrel Length | 8" |
| Sights | Adjustable Front & Rear |
| Ignition | Striker Fire |
| OAL | 14.60" |
| Stock Description | |
| Weight | 2.75 lbs |
| Finish | Blued |
| Drop | |
| Twist | 1:30" |
| Barrel Description | Octagon |
| Drilled & Tapped | |
| Butt Pad | |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


