TF UBERTI 1873 357MAG 20 OCT BBL STRAIGHT STK
product code:TF 550173
UPC:839665002193
Brand:Taylor
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The 1873 model became an immediate favorite upon it's release by the Winchester Repeating Arms Company. Thoughts were that the domestic military sales would make up most of the orders for the lever action but this model ended up being more popular with civilians and international military. The 1873 Rifle was the first lever-action available with broad variety of options and it's still offered today in many varieties to meet all types of shooter's needs. This model features a case hardened frame with a blued barrel and a classic smooth walnut stock and forend.
| Action | Lever |
| Caliber | 357 Mag |
| Barrel Length | 20" |
| Capacity | 10+1 |
| Trigger | Standard |
| Safety | Lever |
| OAL | 38.87" |
| Weight | 7.59 lbs |
| Stock Description | Walnut |
| Metal Finish | Case Hardened Receiver/Blued Barrel |
| Twist | |
| Barrel Description | Octagon |
| Muzzle | |
| Receiver Material | Case Hardened |
| Sights | Buckhorn Rear/Blade Front |
| Barrel Length Range | 20.00" to 20.99" |
| Weight Range | 7.00 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group | Color Case Hardened |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


