Pietta PF51CH44512 1851 Navy Yank Sheriff 44 Cal 6 Shot 4.88" Blued Octagonal Steel Barrel & Cylinder, Color Case Hardened Frame, Walnut Grip
product code:PF51CH44512
UPC:641996720086
Brand:EMF
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
A very popular revolver for its time the model 1851 Navy revolver was adopted by both the U.S. and British military. This .44 caliber model is available in the casehardened steel frame with a 5 1/2 barrel. It received its name from the depiction on the cylinder of the Texas Navy's victory over the Mexican fleet in 1843.
Based in Gussago Italy Pietta has been a family-owned and operated company for more than 50 years. They are revered for producing the finest in western replica pistols shotguns and single-action rifles a variety of black powder firearms and now modern-day firearms.
| Action | SAO |
| Caliber | 44 Cal |
| Barrel Length | 4.88" |
| Sights | |
| Ignition | Striker Fire |
| OAL | 13.20" |
| Stock Description | |
| Weight | 2.20 lbs |
| Finish | |
| Drop | |
| Twist | 1:30" |
| Barrel Description | Octagon |
| Drilled & Tapped | |
| Butt Pad | |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


