Kahr P380 Handgun .380 Auto 6rd Magazine 2.58 Barrel Black Stainless LCI Night Sights CA Compliant
$536.55
product code:KP38233N
UPC:602686168595
Brand:Kahr
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Black polymer frame matte stainless slide with tritium night sights mag disconnector and loaded chamber indicator (LCI)
Specifications:
- Caliber: .380 ACP
- Capacity: 6
- Operation: Trigger cocking DAO; lock breech; "Browning - type" recoil lug; passive striker block
- Barrel: 2.53" Premium Lothar Walther Match Grade Barrel
- Length O/A: 4.9"
- Height: 3.9"
- Slide Width: .75"
- Weight: Pistol 9.97 ounces (w/o magazine)
- Grips: Textured polymer
- Sights: Drift adjustable Night sights
- Finish: Black polymer frame matte stainless steel slide
- Magazine: 1- 6 rd Stainless 1-7rd with extended magazine base 1 orange disassembly tool
| Type | Pistol |
| Action | DAO |
| Caliber | 380 ACP |
| Barrel Length | 2.53" |
| Capacity | 6+1 |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Grips | Black Polymer |
| Sight Configuration | Tritium Night |
| Weight | 9.97 oz |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Type | Match Grade |
| Slide Description | Stainless Steel |
| Case Type | |
| Sight Style | Night |
| Barrel Length Range | 2.00" to 2.99" |
| Weight Range | 9.00 oz to 15.99 oz |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


