KAHR P380 380ACP 2.53" 7RD BLK NS
product code:KP3834N
UPC:602686168298
Brand:Kahr
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Kahr's P380 pistol is constructed of a polymer with a matte stainless slide and textured polymer grips. The frame features molded 4140 steel inerts in the front and back for added rigidity and strength. It has a match grade barrel and tritium night sights on its slide. This model has a 2.53" barrel loaded chamber indicator and comes with two 6-round magazines.
| Type | Pistol |
| Action | Double |
| Caliber | 380 Automatic Colt Pistol (ACP) |
| Barrel Length | 2.53" |
| Capacity | 6+1 |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Grips | Black Polymer |
| Sight Configuration | Tritium Night |
| Weight | 9.97 oz |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Type | Match Grade |
| Slide Description | Stainless Steel |
| Case Type | |
| Sight Style | Night |
| Barrel Length Range | 2.00" to 2.99" |
| Weight Range | 9.00 oz to 15.99 oz |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


