Century Arms VSKA Tactical Polymer Rifle 7.62x39 30rd Magazine 16.25 Barrel Side Rail Black Poly Furniture
$854.09
product code:RI4090N
UPC:787450660397
Brand:Century Arms
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
This Century Arms's heavy duty AK rifle, the VSKA (vis-kuh) has been re-engineered. The VSKA rifle features a bolt carrier, front trunnion, and feed ramp machined from S7 tool steel and specially heat treated for maximum durability. The front trunnion and bolt are machined from billet and exceeded the durability goals for the project. Additionally, the VSKA features a carburized 4140 steel bolt, a chrome-moly 4150 barrel, and sports the RAK-1 Enhanced Trigger Group for an impressive trigger pull. Along with a manganese-phosphate finish, Century adds a little style to the heavy-duty brute with a polymer buttstock.| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 7.62x39mm |
| Barrel Length | 16.50" |
| Capacity | 30+1 |
| Trigger | |
| Safety | Lever |
| OAL | 37.25" |
| Weight | |
| Stock Description | |
| Metal Finish | |
| Muzzle | |
| Receiver Material | Polymer |
| Sights | |
| Barrel Description | Chromoly Steel |
| Twist | |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


