BALLISTIC BBL 300BLK 8.3" HNSN LPGB
$199.50
product code:BABL300002F
UPC:819747022578
Brand:Ballistic Advantage
View more from Ballistic Advantage
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
The Ballastics Advantage 8.3" .300 Blackout BA Hanson Pistol length AR 15 Performance Series Barrel with LO Pro is machined from 4150 Chrome Moly Vanadium steel with a QPQ Corrosion Resistant Finish. The Performance Series Barrels feature a Nickel Boron Coated M4 feed ramp extension and are HP and MPI tested. With a DRP barrel profile and .750" gas block journal. Hanson Series Barrels feature our proprietary BA Hanson profile and include a pinned lo-pro gas block. Hanson barrels are not designed to work with aftermarket piston kits. *All NFA/ATF Rules Apply. You may use this barrel with a lower receiver that is a Registered SBR, Machine Gun, or Pistol. Possession of this barrel along with a Non-NFA lower receiver is Prohibited, except when installed on a Pistol configuration firearm.
| Caliber or Gauge | 300 AAC Blackout/Whisper (7.62X35mm) |
| Length | 8.3" |
| Model | AR Barrels |
| Twist | 1:7" |
| Sights | None |
| Bore Type | Rifled |
| Finish | QPQ Corrosion Resistant |
| Type | All Purpose |
| Chokes Included | |
| Choke Configuration | |
| Barrel Type | Pistol Length |
| Ammo Type | Tactical |
| Barrel Features | Low Profile |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


