Charles Daly 930198 301 Full Size 12 Gauge Pump 3" 4+1 28" Black Vent Rib Barrel, Matte Black Aluminum Grooved Receiver, Fixed Black Synthetic Stock, Beretta/Benelli Mobil Choke Tube System
$253.53
product code:930198
UPC:8053800941037
Brand:Chiappa
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Features:
- Caliber: 12GA-3''
- Action: Pump-Action
- Barrel Length: 28'' (711 mm)
- Capacity: 4 Rounds
- Feed In: Magazine Tube
- Trigger System: Single
- Stock: Chk. Synthetic - Black
- Forend: Chk. Synthetic - Black
- Safety: Manual
- Chokes: Beretta/Benelli Mobil Choke Threads MC-3 (IC M F)
- Total Length: 48.25'' (1226 mm)
- Material: Aluminum Receiver Steel Barrel
- Net Weight: 7.40 lb
- Finishing: Matte Black
- Extraction: Auto Ejection
- Ships Loose: Manual
- Ean/Upc: 8053800941037
- Note: Receiver Grooved For Scope Mount
| Action | Pump |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Capacity | 4+1 |
| Chamber | 3" |
| OAL | 48.13" |
| Weight | 7.40 lbs |
| Choke Configuration | Beretta/Benelli Choke |
| Receiver Description | |
| Stock Description | |
| Trigger | Single |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Barrel Description | 28" Vent Rib |
| Sights | Brass Bead Front |
| Safety | Manual Thumb |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


