Weatherby ID22028MAG 18i Deluxe Full Size 20 Gauge Semi-Auto 3" 4+1 28" Black Vent Rib Barrel, Engraved Nickel Aluminum Receiver, Fixed Matte Walnut Stock, Right Hand
product code:WBY ID22028MAG
UPC:747115436637
Brand:Weatherby
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The Weatherby 18i series of semi-automatic shotguns are designed for hunters and shooters that require performance in the toughest conditions. All Weatherby 18i shotguns are built on a field proven inertia recoil system which provides reliable cycling and an evenly-weighted gun. Available in a 3″ chamber that allows the 18i series to be more efficient at cycling lighter target and small game loads.
Features:
- Beautiful matte finish walnut stock and forearm
- Red ring on safety release button for secure handling
- Full length ventilated top rib
- LPA Fiber sights
- Custom LaserTech engraving on receiver
- 4+1 (2+1 with magazine limiting plug)
- 3” chamber
- Gauge: 20
- Barrel Length 28"
- Weight: 6
- Overall Length: 47-1/2"
- Barrel Length & Contour: 26"
- Mag Capacity: 2+1
- Length of Pull: 14 3/4"
- Drop @ Heel: 1 1/2"
- Chamber: 3" MAGNUM
- Choke: ICIMMIF
- Drop @ Comb (Shim): 1.7"/1.9"/2.1"
- Sights: LPA FIBER
| Action | Semi-Auto |
| Gauge | 20 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Capacity | 2+1 |
| Chamber | 3" |
| OAL | 49.25" |
| Weight | 6.50 lbs |
| Choke Configuration | |
| Receiver Description | Silver Aluminum |
| Stock Description | Walnut |
| Trigger | |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Barrel Description | Blued |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Length Range | 28.00" to 28.99" |
| Weight Range | 6.00 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group | Silver/Blued |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


