North American Arms Mini Revolver Handgun .22 LR 5rd Capacity 1.63 Barrel with Holster Grip
product code:NAA-22LLR-HG
UPC:744253000478
Brand:North American
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The NAA .22 Long Rifle with the 1 & 5/8″ barrel is also offered in our Holster Grip configuration which allows for convenient carrying and operation. The grip folds up to allow for easy concealment and carry and folds out into a locked grip for more convenient use and control. It is versatile for many applications and is the standard by which other Mini-Revolvers are judged.
22 LLR w/ Holster Grip – 1 5/8” Barrel
- .22 Long Rifle
- 5-Shot Capacity
- Holster Grip
| Type | Revolver |
| Action | Single |
| Caliber | 22 Long Rifle (LR) |
| Barrel Length | 1.63" |
| Capacity | 5 |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Black Synthetic Holster |
| Sights | Half Moon |
| Weight | 4.8 oz |
| Frame Description | Stainless Steel |
| Frame Size | Compact |
| Cylinder Finish | Stainless Steel |
| Barrel Finish | Stainless Steel |
| OAL | 4.5" |
| Includes | |
| Barrel Length Range | 0.50" to 1.99" |
| Weight Range | 3.00 oz to 8.99 oz |
| Included |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


