GSG GSG2210M1911 1911 22 LR 10+1 5" Threaded Barrel, Black Anodized Serrated Slide & Zinc Alloy w/Beavertail Frame, Double Diamond Walnut Grip
$304.14
product code:GSG2210M1911
UPC:813393011504
Brand:GSG
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
- Same Look and Feel as Full Size M1911
- Ambidextrous Thumb Safety
- Extended Beaver Tail Safety Grip
- Single Action
- Compatible w/ Many Standard M1911 Parts
- Low Profile Fixed Rear Sight; Includes 3 Front Sights (Low Med High)
- Zinc Alloy Frame and Slide
- Aluminum Trigger 3-hole Skeleton
- Threaded Barrel
| Type | Pistol |
| Action | Single |
| Caliber | 22 Long Rifle (LR) |
| Barrel Length | 5" |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Ambidextrous Manual/Grip |
| Grips | Walnut |
| Sight Configuration | Fixed |
| Weight | 34.4 oz |
| Frame Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Frame Material | Zinc Alloy |
| Barrel Type | Threaded M9x.75mm |
| Slide Description | Black Hardcoat Anodized Aluminum |
| Case Type | |
| Sight Style | Fixed |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


