GSG GSG1911ADOP M1911 ADOP 22 LR 10+1 5" Black Steel/Threaded Barrel & Serrated Slide, Zinc Alloy w/Accessory Rail & Beavertail Frame Black Double Diamond Polymer Grip
product code:GSG1911ADOP
UPC:813393012600
Brand:GSG
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The .22LR version developed by GSG retains the 1911's classic uniqueness along with exciting new technology and features such as incorporated fixed sites accessory rail beavertail grip safety and a 5" threaded barrel also including several safety functions to meet today's rigorous standards. From casual plinking to competitive shooting the GSG 1911 belongs in the hands of everyone who wants an excellent pistol at a great price.
| Type | Pistol |
| Action | Single |
| Caliber | 22 Long Rifle (LR) |
| Barrel Length | 5" |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Manual/Grip |
| Grips | Black Synthetic |
| Sight Configuration | Fixed |
| Weight | 34.4 oz |
| Frame Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Frame Material | Zinc Alloy |
| Barrel Type | Threaded |
| Slide Description | Black Zinc Alloy |
| Case Type | |
| Sight Style | Fixed |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


