MR DESERT EAGLE 44MAG 6 BLK INTEGRAL MUZZ BRAKE
$1,828.83
product code:MR DE44IMB
UPC:761226087212
Brand:Magnum Research
View more from Magnum Research
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Specifications:
- UPC: 761226087212
- Description: MGR DE MK XIX 44M PST 6B IMB
- Brand: Magnum Research
- Model: Desert Eagle Mark XIX
- Type: Pistol: Semi-Auto
- Caliber: 44M
- Finish: Black Oxide
- Action: Single Action
- Stock: Hogue Two Panel Rubber
- Sight: Combat Style Fixed
- Barrel Length: 6 Chrome Lined Barrel 7.2 with Muzzlebrake
- Overall Length: 10.75 with Muzzlebrake
- Weight: 78 oz
- Capacity: 8+1
- # of Mags: 1
- Safety: Ambidextrous Safety
- Receiver: Black
- Muzzle: Integral Muzzlebrake
- MSRP: $1811.94
| Type | Pistol |
| Action | Single |
| Caliber | 44 Remington Magnum |
| Barrel Length | 6" |
| Capacity | 8+1 |
| Safety | Ambidextrous |
| Grips | Black Synthetic |
| Sight Configuration | 3-Dot Combat Fixed |
| Weight | 71.2 oz |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Steel |
| Barrel Type | Carbon Steel |
| Slide Description | Black Carbon Steel |
| Case Type | |
| Sight Style | Fixed |
| Barrel Length Range | 6.00" to 6.99" |
| Weight Range | 64.00 oz to 79.99 oz |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


