Cimarron CA288 1860 Henry Civilian 45 Colt (Long Colt) 12+1 24" Blued Octagon Barrel, Brass Stainless Steel Receiver, Walnut Fixed Stock, Right Hand
$1,718.73
product code:CIM CA288
UPC:814230010278
Brand:Cimarron
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Caliber: 45 LC - Action: Lever - Barrel Length: 24 - Style: Henry Civilian - Sights: Blade Front Adjustable Rear - Capacity: 12 - Frame: Brass - Finish: Blued - Stock/Forearm: Walnut - Weight: 9.05 lbs. - Referred to by Confederate troops as that damn Yankee rifle that you load on Sunday and shoot all week. It was good fortune for the South that the genius of Northern military leadership decided the boys in blue were better off with their traditional single shot rifles. This faithful reproduction of the 1860 Civil War Henry rifle is offered exclusively by Cimarron Firearms Co.| Action | Lever |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Barrel Length | 24" |
| Capacity | 12+1 |
| Trigger | |
| Safety | |
| OAL | 45.50" |
| Weight | |
| Stock Description | Fixed |
| Metal Finish | |
| Twist | 1:16" |
| Barrel Description | 24" Octagon |
| Muzzle | |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | Adjustable |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Weight Range | 9 lbs to 9.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


