RUGER MINI-14 TACT 300BLK 16" 20RD
$1,100.97
product code:RUG 5864
UPC:736676058648
Brand:Sturm Ruger
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Features:
- Cold hammer-forged barrel results in ultra-precise rifling that provides exceptional accuracy longevity and easy cleaning.
- Simple rugged Garand-style action with breechbolt locking system a fixed-piston gas system and self-cleaning moving gas cylinder gives unparalleled reliability under harsh operating conditions.
- Patented integral scope mounts machined directly on the solid steel receiver provide a stable mounting surface for scope rings eliminating a potential source of looseness and inaccuracy in the field (scope rings included).
- Accurate sighting system with ghost ring adjustable rear aperture sight and a non-glare protected blade front sight.
- Receiver is drilled and tapped for mounting the included Picatinny rail.
- Also includes: two magazines; Picatinny rail; scope rings.
- Compact Hammer-Forged Barrel with 1/2-28 Thread Factory-Installed Flash Suppressor.
Specifications:
- Caliber: 300 BLK
- Stock: Black Synthetic
- Front Sight: Blade
- Rear Sight: Adjustable
- Barrel Length: 16.12
- Thread Pattern: 5/8-24
- Material: Alloy Steel
- Twist: 1:7 RH
- Capacity: 20
- Finish: Blued
- Weight: 6.7 lb.
- Overall Length: 36.25
- Length of Pull: 13
- Grooves: 6
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 300 BO |
| Barrel Length | 16.12" |
| Capacity | 20+1 |
| Trigger | Standard |
| Safety | Garand |
| OAL | 36.25" |
| Weight | 6.7 lbs |
| Stock Description | Fixed |
| Metal Finish | Blued |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | Blade Front, Adj Rear |
| Barrel Description | Hammer-Forged |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length Range | 16.00" to 16.99" |
| Weight Range | 6.00 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


