Winchester SXP Hybrid Hunter 12 Ga 4rd Capacity 3.5 Chamber 26 Barrel Mossy Oak Bottomland Finish
$420.02
product code:WIN 512364291
UPC:048702016776
Brand:Winchester
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The SXP is fast reliable and accurate. It's also made to take all the punishment you can dish out with a chrome-plated bore and chamber and a matte black chrome bolt. It will always cycle smooth and go "bang" when you're counting on it most.
Features:
- RECEIVER – Aluminum alloy; Permacote FDE finish
- BARREL – Chrome plated chamber and bore; Permacote FDE finish; Ventilated rib
- ACTION – 12 gauge 3½” chamber; Pump-action
- STOCK – Composite camouflage finish
- FEATURES – Three Invector-Plus choke tubes (FMIC); TRUGLO fiber-optic sight; Inflex Technology recoil pad; Sling swivel studs
Specifications:
- Gauge: 12 Ga
- Chamber Length: 3 1/2"
- Barrel Length: 26"
- Overall Length: 47"
- Length of Pull: 13 3/4"
- Drop at Comb: 1 5/8"
- Drop at Heel: 2"
- Weight: 6 lbs 14 oz
- Magazine Capacity: 4 2 3/4" shells
- Rib Width: 1/4
- Barrel Finish: Flat Dark Earth
- Stock Finish: Mossy Oak Bottomlands
- Chokes: Included Full Modified Improved Cylinder
- Receiver Finish: Flat Dark Earth
- Dura Touch Finish: No
- Chamber Finish: Chrome Plated Chamber and Bore
- Front Sight: TruGlo Fiber Optic
- Choke System: Invector-Plus Flush
- Barrel Material: Steel
- Stock Material: Composite
- Recoil Pad: Inflex 1
- Checkering: Textured Grip Panels
- Sling Swivel Studs: Camo
- Receiver Material: Aluminum Alloy
- Trigger Finish: Matte
- Trigger Guard: Finish Matte
- Bolt Slide Finish: Matte Black Chrome
- Magazine Type: Tubular
- Trigger Material: Steel
- Trigger Guard: Material Composite
- Trigger Guard: Engraving None
- Choke Wrench: Included Flat Wrench
| Action | Pump |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 26" |
| Capacity | 4+1 |
| Chamber | 3.5" |
| OAL | 47" |
| Weight | 6.14 lbs |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Receiver Description | |
| Stock Description | |
| Trigger | |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Metal Finish Group |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


