RUGER VAQUERO BLUED 45 COLT SA REVOLVER 5.5 BBL BL
$855.27
product code:RUG 5101
UPC:736676051014
Brand:Sturm Ruger
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Features:
- Traditional western-style hand-filling grip has long been acknowledged as one of the most comfortable and natural pointing of any grip style.
- Patented reverse indexing pawl allows for easier loading and unloading while the traditional beveled cylinder simplifies holstering.
- Patented transfer bar mechanism and loading gate interlock provide an unparalleled measure of security against accidental discharge.
- Handsome larger crescent-shaped ejector rod head boasts traditional form perfect for every cowboy or cowgirl.
- Cold hammer-forged barrel results in ultra-precise rifling that provides exceptional accuracy longevity and easy cleaning.
Specifications:
- Caliber: 45 COLT
- Grips: Hardwood
- Front Sight: Blade
- Barrel Length: 5.50
- Material: Alloy Steel
- Capacity: 6
- Rear Sight: Integral
- Twist: 1:16 RH
- Finish: Blued
- Overall Length: 11.12
- Weight: 40 oz.
- Grooves: 6
- CA Approved: N/A
- MA Approved & Certified: Yes
| Type | Revolver |
| Action | Single |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Barrel Length | 5.5" |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Rosewood |
| Sights | Fixed |
| Weight | 40 oz |
| Frame Description | Blued |
| Frame Size | Medium |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Finish | Blued |
| OAL | 11.12" |
| Includes | |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Included |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


