Ruger American Rifle Predator Rifle 6mm Creedmoor 3rd Capacity 22 Barrel Moss Green Synthetic Stock
$522.99
product code:RUG 26948
UPC:736676269488
Brand:Sturm Ruger
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Features:
- Ergonomic lightweight synthetic stock designed for quick easy handling blends a classic look with modern forend contouring and grip serrations.
- Ruger Marksman Adjustable™ trigger offers a crisp release with a pull weight that is user adjustable between 3 and 5 pounds allowing shooters to make that perfect shot.
- The one-piece three-lug bolt with 70° throw provides ample scope clearance and utilizes a full diameter bolt body and dual cocking cams for smooth easy cycling from the shoulder.
- Patent-pending Power Bedding® integral bedding block system positively locates the receiver and free-floats the barrel for outstanding accuracy.
- Offers minute-of-angle accuracy that can make every hunt a success.
- Heavier tapered threaded barrel is cold hammer-forged resulting in ultra-precise rifling that provides exceptional accuracy longevity and easy cleaning.
- Features a visible accessible and easy-to-actuate tang safety that provides instant security.
- Soft rubber buttpad is crafted for maximum recoil reduction.
- Factory-Installed One-Piece Aluminum Scope Rail
- Also includes - magazine; sling swivel studs.
Specifications:
- MODEL NUMBER: 26948
- CALIBER: 6MM CREEDMOOR
- Stock: Moss Green Synthetic
- Magazine: AI-Style
- Sights: None - Scope Rail Installed
- Barrel Length: 22"
- Material: Alloy Steel
- Capacity: 3
- Thread Pattern: 5/8"-24
- Finish: Matte Black
- Weight: 6.6 lb.
- Twist: 1:7.7" RH
- Overall Length: 42"
- Length of Pull: 13.75"
- Grooves: 5
| Action | Bolt |
| Caliber | 6mm Creedmoor |
| Barrel Length | 22" |
| Capacity | 3+1 |
| Trigger | Ruger Marksman Adjustable |
| Safety | Tang |
| OAL | 42" |
| Weight | 6.6 lbs |
| Stock Description | Fixed |
| Metal Finish | Black |
| Twist | 1:7.7" |
| Barrel Description | Heavy Hammer-Forged |
| Muzzle | Threaded |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | None, Scope Rail |
| Barrel Length Range | 22.00" to 23.99" |
| Weight Range | 6.00 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Green |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


