Auto-Ordnance 1911BKO 1911 45 ACP 5" Barrel 7+1, Matte Black Carbon Steel Frame, Serrated Slide, Checkered Brown Polymer Grip, Manual Safety
$747.09
product code:AO 1911BKO
UPC:602686251112
Brand:Kahr
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Specifications:
- Caliber: .45 ACP
- Barrel: 5
- Weight: 39 oz.
- Length: 8.5 overall
- Safeties: Thumb safety grip safety firing pin block
- Sight: Blade front rear drift adjustable for windage
- Grips: Brown checkered Plastic
- Magazine: One 7 round magazine
| Type | Pistol |
| Action | Single |
| Caliber | 45 ACP |
| Barrel Length | 5" |
| Capacity | 7+1 |
| Safety | Manual |
| Grips | Brown Polymer |
| Sight Configuration | Blade Front, Adjustable Rear |
| Weight | 39 oz |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Barrel Type | |
| Slide Description | Black Stainless Steel |
| Case Type | |
| Sight Style | |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


