SW M&P15-22 22LR 16.5 ROBIN EGG PLATINUM 25RD
$505.44
product code:SW 12066
UPC:022188873740
Brand:Smith & Wesson
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Specifications:
- Model: M&P®15-22 Sport• Robin's Egg Blue Platinum Finish
- Caliber: 22 LR
- Capacity: 25
- Safety: Manual Safety on Lower
- Barrel Length: 16.5
- Overall Length: 33.8
- Front Sight: Folding MBUS®
- Rear Sight: Folding MBUS®
- Action: Semi-Auto Blow Back
- Stock: 6-Position CAR
- Grip: Polymer
- Weight: 80.0 oz / 2268.0g
- Barrel Material: Carbon Steel
- Frame Material: Polymer
- Purpose: Hunting Recreational Shooting
| Action | Semi-Automatic |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length | 16.5" |
| Capacity | 25+1 |
| Trigger | Two-Stage |
| Safety | Manual |
| OAL | 33.8" |
| Weight | 5 lbs |
| Stock Description | 6-Position Adjustable |
| Metal Finish | Robin Egg Blue Platinum/Black Armornite |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Receiver Material | Aluminum |
| Sights | Magpul MBUS Front and Rear |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Twist | 1:15" |
| Barrel Length Range | 16.00" to 17.99" |
| Weight Range | 5.00 lbs to 5.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


