Browning Buck Mark Plus Camper UFX Suppressor Ready Handgun .22 LR 10rd Magazine 6 1/2-28 Threaded Barrel Black
product code:BRO 051534490
UPC:023614678502
Brand:Browning
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Suppressor Ready Kept Simple. The simple and accurate blowback design of the Buckmark pistol has remained fundamentally unaltered for over three decades. Adding 1/2-28 threads to the muzzle of a Buckmark isn't a huge change the design of the pistol but it will fundamentally alter your experience when you legally add a rimfire suppressor. Teaching the next generation of shooters is a lot more fun when you aren't busy readjusting ear muffs and you aren't required to yell your instructions so they can be heard.
Features:
- Alloy receiver with matte black finish
- Tapered bull 6" barrel with matte blued finish
- Threaded for a suppressor (includes thread protector)
- Blowback action
- Single-action trigger
- Ultragrip FX ambidextrous grips
- Pro-Target white outline adjustable rear sight
- TRUGLO/Marble Arms fiber-optic front sight
- Picatinny rail for optics
| Type | Pistol |
| Action | Single |
| Caliber | 22 Long Rifle (LR) |
| Barrel Length | 6" |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Manual |
| Grips | Black Ultragrip FX |
| Sight Configuration | Fiber Optic Front, Adjustable Rear |
| Weight | 34 oz |
| Frame Finish | Blued |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
| Barrel Type | Threaded |
| Slide Description | Black Aluminum Alloy |
| Case Type | Pistol Rug |
| Sight Style | Contrast |
| Barrel Length Range | 6.00" to 6.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


