Browning BL-22 Grade I Rifle .22 LR 15rd Capacity 20 Barrel Walnut
product code:BRO 024100103
UPC:023614025474
Brand:Browning
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The 22 lever action that the big boys aspire to. Sure there are other lever-action 22 rimfire rifles available but no other has the features reliability quality and accuracy of the BL-22.
All the features fast. Speaking of fast and features the highlight of the Grade I BL-22 is the short 33° lever throw that makes cycling faster and easier. The easy to load tubular magazine holds any combination of 22 short long and long rifle ammunition all of which are on the menu for the BL-22. The magazine tube -- once loaded -- locks securely in place. The BL-22 features quality muzzle to butt that rivals other Browning firearms.
Steel receiver very nice. From the machined steel receiver to the fit of the finely finished wood these superb rifles are Browning's through and through. Bring one along the next time you head into the field on a varmint hunt or just to roll a few tin cans.
BL-22 Grade I Features:
- Blued Receiver Finish
- Tubular magazine
- Gloss Finish Walnut Stock
BL-22 Features:
- Grooved receiver ready for optics
- Receiver machined from solid steel
- Smooth quick-cycling 33° lever throw
- Trigger travels with the lever to help prevent finger pinch
- BL-22 fires 22 Short Long and Long Rifle ammunition.
| Action | Lever |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length | 20" |
| Capacity | 15 |
| Trigger | Single-Stage |
| Safety | Hammer |
| OAL | 36.75" |
| Weight | 5.00 lbs |
| Stock Description | Fixed |
| Metal Finish | Blued |
| Twist | 1:16" |
| Barrel Description | Steel |
| Muzzle | Recessed Crown |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | Adj, Grooved Receiver |
| Barrel Length Range | 20.00" to 20.99" |
| Weight Range | 5.00 lbs to 5.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


