COLT SERIES 70 GOVT 45ACP BLUE
product code:O1970A1CS
UPC:098289041364
Brand:Colt
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The legacy of the Colt Government Model® is well known. From the battlefields of Normandy to the jungles of Vietnam this combat proven firearm has tirelessly served our Armed Forces for more than a century. This pistol features the legendary Series 70 firing system making it a faithful reproduction to Government Models manufactured prior to World War II. This pistol also features an arched steel mainspring housing and a short steel trigger. A standard safety lock standard grip safety and spur hammer complete this authentic throwback to Colt semi-automatics of days gone by.
Features
- High Profile Sights
- Spur Hammer
- Standard Safety Lock
- Standard Grip Safety
- Short Steel Trigger
- Standard Ejection Port
- Forged Carbon Steel Construction
- Blued Finish
- Checkered Wood Grips
| Type | Pistol |
| Action | Single |
| Caliber | 45 Automatic Colt Pistol (ACP) |
| Barrel Length | 5" |
| Capacity | 7+1 |
| Safety | Manual/Grip |
| Grips | Rosewood |
| Sight Configuration | High Profile |
| Weight | 37.5 oz |
| Frame Finish | Blued |
| Frame Material | Carbon Steel |
| Barrel Type | Carbon Steel |
| Slide Description | Blued Carbon Steel |
| Case Type | |
| Sight Style | |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


