Browning Citori CXT Shotgun 12ga 3 Chamber 2rd Capacity 32 Barrel Adjustable Comb Wood Stock
$2,999.99
product code:BRO 018075327
UPC:023614686217
Brand:Browning
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Features:
- Gauge: 12
- Chamber Length: 3"
- Barrel Length: 32"
- Overall Length: 49"
- Length of Pull: 14 3/8"
- Drop at Comb: 1 13/16" Adj
- Drop at Heel: 2 1/4" Adj
- Weight: 8 lbs 8 oz
- Rib Width: 1/4 - 3/8"
- Barrel Finish: Polished Blued
- Stock Finish: Gloss
- Wood Grade: Grade II
- Chokes Included: Full Improved Modified Modified
- Receiver Finish: Polished Blued
- Chamber Finish: Chrome Plated Chamber
- Front Sight: Ivory Bead
- Choke System: Invector-Plus Midas
- Barrel Material: Steel
- Stock Material: Black Walnut
- Recoil Pad: Polymer
- Checkering: Cut 18 LPI
- Sling Swivel Studs: None
- Receiver Material: Steel
- Trigger Finish: Gold Plated
- Trigger Guard Finish: Polished Blued
- Trigger Material: Alloy
- Trigger Guard Material: Steel
- Trigger Guard Engraving: None
- Choke Wrench Included: T-Wrench
| Action | Over/Under |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 32" |
| Capacity | 2 |
| Chamber | 3" |
| OAL | 49" |
| Weight | 8.12 lbs |
| Choke Configuration | Invector-Plus Midas |
| Receiver Description | Blued Steel |
| Stock Description | Fixed w/Adjustable Comb |
| Trigger | Triple |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Barrel Description | Vent Rib Ported |
| Sights | Bead Ivory |
| Safety | Top Tang |
| Barrel Length Range | 32" to 32.99" |
| Weight Range | 8.00 lbs to 8.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


