Browning A5 Wicked Wing Shotgun 12ga 3.5 Chamber 4rd Capacity 28 Barrel Mossy Oak Bottomland Finish
$2,165.10
product code:BRO 0118472004
UPC:023614677161
Brand:Browning
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Features:
- Gauge: 12
- Chamber Length: 3 1/2"
- Barrel Length: 28"
- Overall Length: 49 5/8"
- Length of Pull: 14 1/4"
- Drop at Comb: 1 3/4"
- Drop at Heel: 2"
- Weight: 7 lbs 5 oz
- Magazine Capacity: 4 2 3/4" shells
- Rib Width: 1/4"
- Barrel Finish: Burnt Bronze Cerakote
- Stock Finish: MOBL
- Chokes Included: Full Modified Improved Cylinder
- Receiver Finish: Burnt Bronze Cerakote
- Chamber Finish: Fully Chromed Barrel Bore
- Front Sight: Fiber Optic
- Choke System: Banded Invector-DS Extended
- Barrel Material: Steel
- Stock Material: Composite
- Recoil Pad: Inflex 2 Large
- Checkering: Textured Grip Panels
- Sling Swivel Studs: Matte Blued
- Receiver Material: Aluminum Alloy
- Trigger Finish: Gold Plated
- Trigger Guard Finish: Matte Black
- Bolt Slide Finish: Brushed Nickel
- Magazine Type: Tubular
- Trigger Material: Alloy
- Trigger Guard Material: Alloy
- Trigger Guard Engraving: Buck Mark in Gold
- Choke Wrench Included: T-Wrench
| Action | Semi-Automatic |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Capacity | 3+1 |
| Chamber | 3.5" |
| OAL | 49.625" |
| Weight | 7.5 lbs |
| Choke Configuration | Invector-DS |
| Receiver Description | Burnt Bronze Cerakote Aluminum Alloy |
| Stock Description | Mossy Oak Bottomland Synthetic |
| Trigger | Gold-Plated |
| Chokes Included | F,IC,M |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Length Range | 28.00" to 29.99" |
| Weight Range | 7.00 lbs to 8.99 lbs |
| Hand | |
| Stock Finish Group | |
| Metal Finish Group |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


