Browning Silver Field Shotgun 12 ga 3 Chamber 4rd Magazine 28 Barrel Walnut
product code:BRO 011413304
UPC:023614443162
Brand:Browning
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
With the Browning Silver you get the benefit of a century of autoloader design experience in a shotgun with a large dose of value.
The receiver is strong lightweight aluminum alloy for good balance and still features a semi-humpback for a definitive sighting plane. The bi-tone matte black and silver finish receiver is incredibly good looking and is a very popular look. The barrel has a lightweight profile and a fully constructed ventilated rib with brass front bead. The gas-operated action utilizes the Active Valve System shooting light and heavy loads with equal ease and sparing your shoulder the excess recoil. The stock is satin finish walnut for an uncommonly good look at an uncommonly good price.
Features:
- Bi-tone black and silver receiver finish
- Satin finish walnut stock with cut checkering
- Brass bead front sight
- Ideal for hunting / sporting clays
| Action | Semi-Automatic |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Capacity | 4+1 |
| Chamber | 3" |
| OAL | 49" |
| Weight | 7.31 lbs |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Receiver Description | Black/Silver Aluminum Alloy |
| Stock Description | Turkish Walnut |
| Trigger | Gold-Plated |
| Chokes Included | F,IC,M |
| Barrel Description | Vent Rib/Back-Bored |
| Sights | Bead |
| Safety | |
| Barrel Length Range | 28.00" to 29.99" |
| Weight Range | 7.00 lbs to 8.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Wood |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


